Patriotycznie, w Czasławiu…

Written By: Leszek Mańkowski - Lis• 10•19

8 listopada delegacja Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wzięła udział w patriotycznej uroczystości zorganizowanej przez grono pedagogiczne i uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Czasławiu

Jeszcze przed rozpoczęciem tego wydarzenia udaliśmy się pod tablicę pamiątkową poświęconą dowódcy Lotnictwa Polskiego II RP – gen. bryg. pil. Ludomiłowi Rayskiemu. Dlaczego tam właśnie znajduje się tablica? Otóż rodzina Generała posiada korzenie właśnie w Czasławiu. To stamtąd wyemigrowali do Turcji, gdzie młody Ludomił pobierał nauki, również wojskowe. Po rodzinie pozostał dworek, który od lat znajduje się w rękach przyjaciela Szkoły, pana Mocie, który kończy właśnie remont, przywracając mu należny blask.

Tak więc pod tablicą naszego bohatera złożyliśmy wiązankę biało czerwonych róż i udaliśmy się do Domu Weselnego Arkadia, który użyczył miejsca do przeprowadzenia tej – zrealizowanej z dużym rozmachem – patriotycznej uroczystości. W tym roku bowiem obchodzimy 101 rocznice odzyskania niepodległości. Akademię otworzyła i gości powitała dyrektor Szkoły p. Wiesława Murzyn. Wśród zaproszonych znalazł się m. innymi wójt Raciechowuic, p. Wacław Żarski z małżonką. Byli strażacy ochotnicy, rodzice, sponsorzy oraz p. Maria Dudzik – poprzednia, wieloletnia dyrektor tej zacnej szkoły.

Program uroczystości przewidywał przypomnienie ważniejszych wydarzeń, jakie zachodziły w Polsce od pierwszego rozbioru w 1795 roku, aż po odzyskanie niepodległości w 1918 r. Kolejni, młodzi aktorzy wprowadzali nas w klimat tamtych lat i wydarzeń deklamując swoje kwestie prozą lub wierszem, a następnie wszyscy uczestnicy śpiewali okolicznościowe, patriotyczne pieśni.  Oczywiście uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego w obecności sztandaru wraz z pocztem Szkoły. Wśród pieśni nie zabrakło „Warszawianki”, „Roty”, czy pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego – „Marsza Pierwszej Brygady”.

Wspaniały popis swoich umiejętności dały „pierwszaki”, które odśpiewały pięknie swoją piosenkę budząc zrozumiały aplauz widowni. Pani Dyrektor nie ukrywała dumy ze swoich podopiecznych. I my potwierdzamy! Mamy do czynienia z fenomenem. Fenomenem, który powoduje, że tu, w małej wsi w Małopolsce tak pięknie wychowuje się młodych patriotów. To bardzo budujące…

Na zakończenie części artystycznej miałem okazję podziękować w imieniu seniorów – lotników, a także tradycyjnie podarować szkole upominek. I tradycyjnie była to książka. W tym roku wybór padł na wspomnienia spadochroniarzy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej. Książka pod tytułem  „Połączyła nas czasza spadochronu i esprit de corps” trafiła do biblioteki szkolnej wraz z odpowiednią dedykacją. Siejemy lotnicze ziarno 🙂

Pragnę w imieniu seniorów podziękować społeczności Szkoły za zaproszenie i pełne wzruszeń chwile, a naszym członkom w osobach: Krysi Mańkowskiej, Heryka Serdy i Adama Sobieraja za udział.

Leszek Mańkowski

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.