Historia Polskiego Programu Rakietowego

Written By: Leszek Mańkowski - Maj• 15•20

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy.

Czasy mamy dziwne i niepokojące, ale być może właśnie w tych ciężkich, mamy sprzyjające okoliczności, by tworzyć nowe inicjatywy.

Otóż w Krakowskim Klubie Seniorów Lotnictwa wykluł się właśnie pomysł uczczenia Polskiego Programu Rakietowego. Rakiety też latają, a zatem winno nam być do nich blisko. Zaistnienie tego Programu to historia nierozerwalnie związana z prof. dr. hab. Jackiem Walczewskim, który jest jego ojcem. Nie możemy jednak zapominać, że także pośród naszych członków mieliśmy osoby związane od początku z tym programem. Był nim m.in. mój Ojciec – Zbigniew Baranowski.

Historia – ta już w miarę zinstytucjonalizowana Programu sięga roku 1961, kiedy to na terenie AGH jednakże w ówczesnym Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym w Krakowie powstała Pracownia Rakietowych Sondowań Atmosfery, choć pierwsze loty odbyły się już w 1957 r. W ramach tych eksperymentalnych lotów m.in. powstała Poczta Rakietowa. W roku 2021 będzie obchodzić swoje 60 lecie.

Pomyśleliśmy zatem, że byłoby ciekawie uczcić krakowskich pionierów polskiej astronautyki właśnie w nadchodzącym roku. Do prac dołączył również syn p. Jacka – Henryk Walczewski.

Pomysł polega na zbudowaniu modelu redukcyjnego którejś z rakiet stworzonych przez Jacka Walczewskiego (prawdopodobnie będzie to RP3) i start nią w ramach organizowanego od 10 lat Festiwalu Meteor. Z odpowiednią oprawą i odpowiednim nadaniem rozgłosu.

Rzecz się w naszych głowach powstała niedawno, ale jesteśmy już na dobrej drodze w przekuciu myśli w czyn. Pozyskujemy kolejne patronaty medialne i nie tylko. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to zorganizujemy jeszcze kilka innych „atrakcji” związanych z tym wydarzeniem.

Trzymajcie za nas kciuki, a ja pozwolę sobie od czasu do czasu informować o postępach prac.

Paweł Baranowski
Członek KKSL

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.