„Połączyła nas czasza spadochronu i esprit de corps”

Written By: Leszek Mańkowski - Lut• 07•19

Ukazała się długo oczekiwana książka pod tytułem „Połączyła nas czasza spadochronu i esprit de corps”.

Jest zbiór dwudziestu sześciu wywiadów z żołnierzami od stopnia generała do szeregowca – i nie tylko – elitarnej formacji, jaką była 6 Pomorska Dywizja Powietrzno-Desantowa. Wśród bohaterów tej pozycji znalazł się także nasz klubowy kolega, mjr rez. Marek Pietruszka – instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej i członek władz Krakowskiego KSL.

Autorem opracowania jest Krzysztof Witulski, oficer Czerwonych Beretów, dziennikarz, pracownik ochrony. Wieloletni redaktor naczelny i wydawca Ogólnopolskiego Magazynu Zawodowców OCHRONIARZ. Popularyzator tradycji spadochroniarstwa wojskowego. Pomysłodawca i organizator (od 2002 roku) integracyjnych szkoleń spadochronowych dla służb mundurowych, połączonych ze zdobywaniem odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony.

Niezwykle wzruszający jest powrót do przeszłości kiedy kolejne wywiady, kolejnych kolegów, przełożonych czy podwładnych odkrywają na nowo karty kiedyś przeżytych historii. Ożywają wspomnienia, że aż budzi się chęć powrotu do tych czasów, kiedy wszystko wydawało się – przynajmniej mnie – bardziej proste…

Na następne zebranie przyniosę książkę, żeby koledzy mieli okazję zapoznać się z nią. Szkoda tylko, że ze względu na brak funduszy ta piękna książka została wydana w takim nakładzie na jaki zebrano przedpłaty. Może więc kiedyś ukaże się rozszerzenie, lub co najmniej dodruk? Zobaczymy. A póki co – gratulacje, podziw i podziękowanie dla autora. Dobra robota!

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.