23 Bal Lotników i Polskiej Obronności

Written By: Leszek Mańkowski - Lut• 11•18

Wydarzenie miało miejsce w Krakowie, w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Uroczystego otwarcia dokonali: prezes Agencji Altair – Tomasz Hypki wraz z gospodarzem – dyrektorem MLP, Krzysztofem Radwanem. Odbyło się to przed wejściem do MLP na tle dwóch balonów na ogrzane powietrze i oczywiście było transmitowane do gmachu głównego, gdzie uczestnicy spotkania mogli oglądać go na ekranach…

Po raz pierwszy Bal odbył się poza stolicą a powodem lokalizacji było uświetnienie obchodów jubileuszu 100 lecia Polskiego Lotnictwa. Tak więc zjechało do grodu Kraka wielu prominentnych przedstawicieli lotnictwa wojskowego, cywilnego i sportowego. Bowiem, tradycyjnie już, na Balu ogłasza się dziesiątkę najlepszych lotników. W tym roku bezapelacyjnie wygrał pilot szybowcowy, multimedalista mistrzostw świata i Europy – Sebastian Kawa. Cała dziesiątka została uhonorowana pięknymi statuetkami – miniaturami „Pomnika Lotnika” oraz cennymi upominkami.

Również do tradycji należy zorganizowanie aukcji charytatywnej na rzecz żołnierzy – weteranów, poszkodowanych w czasie pokojowych misji wojskowych. W tym celu na długo przed terminem Balu organizuje się zbiórkę cennych przedmiotów, które następnie – już w czasie wydarzenia – na drodze licytacji zmieniają się w konkretną pomoc finansową dla wybranych beneficjentów. W tym roku w efekcie brawuro prowadzonej przez red. Wojciecha Łuczaka aukcji zebrano 66 tyś złotych.

Jeden z organizatorów, Janusz Chwiejczak z dumą zaprezentował czek na powyższą kwotę.

W balu wzięło udział ponad trzystu uczestników, którzy bawili się znakomicie i do białego rana przy smacznym jadle i dobrej muzyce.

Serdecznie gratuluję organizatorom pomysłu na zgromadzenie w jednym miejscu tylu sław polskiego lotnictwa. Mam również nadzieję, że był to pierwszy, ale nie ostatni bal zorganizowany w miejscu, w którym niepodzielnie, od 100 lat panuje „genius loci”.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.