1 września – PAMIĘTAMY!

Written By: Leszek Mańkowski - Wrz• 03•17

Ten szczególny dla nas dzień spędziliśmy nadzwyczaj pracowicie. O godzinie dziesiątej wraz ze sztandarem Krakowskiego KSL wzięliśmy udział w uroczystości polsko-kanadyjskiej na cmentarzu przy ulicy Prandoty, w kwaterze lotników alianckich poległych na terytorium Polski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, samorządu, wojska oraz licznie przybyła młodzież. Prócz nas wystąpili koledzy ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, o/Kraków.

Tradycyjnie o godzinie 12.00 złożyliśmy wieńce pod „naszym”, lotniczym pomnikiem w Parku Lotników, przy alei Jana Pawła II. I tu również towarzyszyły nam poczty sztandarowe ze sztandarami obu lotniczych stowarzyszeń seniorów. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Niestety, z nieznanych przyczyn frekwencja nie była zbyt duża…

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie dyrektor, Krzysztof Radwan z Krzysztofem Mroczkowskim otworzyli wystawę poświęconą żołnierzowi, lotnikowi i sportowcowi – ppłk Felicjanowi SZCZERBIE. Ppłk dypl. obs. Felicjan Szczerba był w okresie międzywojennym ważną i szczególną postacią w polskim lotnictwie. Był bohaterem walczącym w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Naszego bohatera przedstawił z właściwą sobie swadą dr Krzysztof Mroczkowski. Pamiątki po tym wybitnym człowieku udało się pozyskać od rodziny dzięki  uzyskaniu dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.