Uroczystość na Górze Chełm

Written By: Leszek Mańkowski - Lip• 17•16

W ubiegły piątek, 15 lipca 2016 roku na Górze Chełm w Godziszowie odbyła się uroczystość poświęcenia Kamienia Pamiątkowego ufundowanego przez Bielski Klub Seniorów Lotnictwa wraz z Wójtem Gminy Goleszów z okazji 82 rocznicy powstania Szkoły Szybowcowej. Szkoła działała w latach 1934 – 1939 i 1945 – 1951. Plonem tej działalności było wyszkolenie paru tysięcy adeptów szybownictwa.
SZkoła na Chełmie

Na uroczystość przybyli seniorzy lotnictwa z całej Polski. Obecni byli duchowni wyznania katolickiego i ewangelickiego wraz z naszym przyjacielem, kapelanem wszystkich lotników – o. Dominikiem Orczykowskim. Uroczystość obecnością swą zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych i państwowych.

Punktualnie o godzinie 16-tej zabrzmiał hymn lotników, po którym wprowadzono sztandary. Obecne były poczty: Bielskiego KSL, Krakowskiego KSL, Rybnickiego KSL, 18 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy i harcerski. Mistrz ceremonii, płk Czesław Czyż, powitał gości a następnie przedstawił rys historyczny przedstawiając dokonania Szkoły i jej wychowanków. Przedstawiciele władz wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie dokonano odsłonięcia kamienia przy ekumenicznej modlitwie prowadzonej przez zaproszonych duchownych. Delegacje klubów oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów. W tym czasie nadleciały samoloty. Cessna reprezentująca Aeroklub Bielsko-Bialski i mały, ultralekki Quick Silver. Wiatr wiał z kierunku północnego, idealnie na zbocze z prędkością około 6-8 m/s. Jakież było nasze zdziwienie gdy pilot ultralighta wykonał klasyczne podejście i lądowanie pod stok, za co otrzymał gromkie brawa… Okazało się, że jest to pilot związany z placówką kulturalną w której działa mjr pil. w st. spocz. Tadeusz Ćwik, senior z BKSL.

Zaczęły się wspomnienia wychowanków szkoły. Z właściwą sobie swadą opowiadał o swoim spotkania z Chełmem w 1948 roku płk pil. Kazimierz Pogorzelski – Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich. Na okoliczność spotkania przywiózł wspomnienie pod tytułem „Zejście babci chełmskiej”, o którym napisał że jest to: „Wydanie niebywale specjalne, nakład nieliczny ręką autora uczyniony z materiałów w pośpiechu wygrzebanych z zakamarków, na prawach i z wyglądem brudnopisu, dla uczczenia zjazdu Goleszowiaków na Górze Chełm w dniu 15 lipca 2016 roku” i które pokrótce streścił. Ze wspomnień weteranów wyłonił się obraz tego wspaniałego miejsca, gdzie wychowało się i ruszyło w lotniczą drogę wielu wspaniałych lotników jak choćby Franciszek Kępka jr. Niewielu ludzi wie o jeszcze jednym lotniczym fakcie związanym z tą słynną górą. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia działała tu szkoła paralotniowa prowadzona przez instr. Mieczysława Lenczewskiego. Wyszkolono tu wielu paralotniarzy. Niestety po śmierci w/wymienionego nie było chętnych by kontynuować tu lotniczą tradycję. Obiekt nabyła Pani Maria Żyłko, która przepięknie odrestaurowała budynek Szkoły wraz z otoczeniem. Obecnie obiekty pełnią funkcję restauracyjno – hotelową. Jednak lotnicy nadal są tu mile widziani 🙂 Dzięki uprzejmości Pani Marii obelisk został posadowiony w reprezentacyjnym miejscu i będzie niewątpliwie stanowił ozdobę obiektu przypominając o jego dawnym przeznaczeniu.

Pragnę w imieniu Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego podziękować koleżankom i kolegom z Bielskiego KSL za wspaniałą inicjatywę, a wszystkim obecnym za uczestnictwo w tej wspaniałej, podniosłej uroczystości.
Chełm zebrani goście

Chełm przemówienia gości

Chełm Warszawska delegacja

Wiazanka od KKSL

Uroczystości na Chełmie

Poczet KKSL

Chełm Quick Silver

Chełm Obelisk
Chełm ZBiorowe

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.