Krzysztof RADWAN laureatem nagrody 25-Lecia

Written By: Leszek Mańkowski - Lut• 17•15

Już po raz dwudziesty, 14 lutego 2015, odbył się Bal Lotników i Polskiej Obronności, na którym pojawili się liderzy polskich środowisk lotniczych i obronnych. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla najlepszych sportowców lotniczych i osób szczególnie zasłużonych w branży.

Imprezę zorganizowały:  redakcja Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska i magazynu RAPORT-wto, przy wsparciu Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Krajowej Rady Lotnictwa, Aeroklubu Polskiego, Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Bal odbył się w Hotelu Gromada Warszawa Lotnisko.

W imprezie wzięli udział goście specjalni oraz kilkuset przedstawicieli polskich środowisk lotniczych i obronnych, tj. wojska, przemysłu, lotnictwa sportowego i komunikacyjnego. Jak co roku zostały wręczone nagrody dla Złotej Dziesiątki najlepszych sportowców lotniczych.

Na jubileuszowym Balu specjalne wyróżnienia otrzymały też osoby, które w okresie 25 lat trwania wolnej Polski szczególnie zasłużyły się dla lotnictwa i obronności, liderzy, którzy odnieśli sukcesy i przyczynili się do rozwoju państwa polskiego.

bal3

Kapituła, złożona z przedstawicieli redakcji RAPORT-wto, ML Skrzydlata Polska oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Krajowej Rady Lotnictwa, Aeroklubu Polskiego i Polskiego Forum Bezpieczeństwa wybrała pięciu laureatów uhonorowanych wyróżnieniem Człowiek 25-lecia:

Roman Baczyński – twórca najsilniejszej polskiej grupy zbrojeniowej – Bumar. Autor największych sukcesów eksportowych polskiego przemysłu lotniczo-zbrojeniowego. Za czasów jego prezesury Bumar i współpracujące z nim przedsiębiorstwa tworzyły nowoczesne wyroby, w dobrej atmosferze dostarczały je MON i sprzedawały za granicę.

Janusz Darocha – pilot samolotowy, komunikacyjny i sportowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych pilotów sportowych w historii. Instruktor samolotowy. Wielokrotny mistrz świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowo-nawigacyjnym.

Stanisław Koziej – były wiceminister obrony narodowej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, autor wielu nowych koncepcji w polskiej obronności, w tym pomysłu przeskoku technologicznego i reformy systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Główny autor tej reformy. Nauczyciel akademicki, autor wielu książek i podręczników.

Krzysztof Radwan – wieloletni dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Doprowadził do wyremontowania i udostępnienia publiczności wielu unikatowych statków powietrznych. Za jego czasów Muzeum zyskało nową, znakomitą architektonicznie i funkcjonalnie siedzibę. Inicjator i główny organizator Pikników Lotniczych w Krakowie.

Janusz Zemke – w latach 2001-2005 wiceminister obrony, poseł na Sejm RP wielu kadencji. Za jego czasów MON dokonało kluczowych zakupów modernizacyjnych, w tym samolotów wielozadaniowych F-16, pocisków przeciwpancernych Spike i transporterów opancerzonych AMV (Rosomak).

Serdecznie gratulujemy naszemu wiceprezesowi tego zaszczytnego wyróżnienia.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.