Poniżej zamieszczam relację z tej znakomitej konferencji pióra wiceprezesa KLubu Lotników Loteczka – Edwarda Sobczaka.
W czwartek i piątek 17 i 18.10.2013 odbyła się w Jeżowie Sudeckim Międzynarodowa Konferencja Lotnicza pt. „Pomniki Dziedzictwa Lotniczego Polski”, o której informowaliśmy i zapraszaliśmy. Loteczka była jednym z organizatorów Konferencji, a koledzy St. Błasiak i E. Sobczak reprezentowali nas w Komitecie Organizacyjnym. Jeżów Sudecki przyjął grupę kilkudziesięciu uczestników w pięknej, nowoodrestauryzowanej Szkole Szybowcowej, także dzięki hojności Unii Europejskiej. Konferencja była nadzwyczaj udanym spotkaniem entuzjastów historii lotnictwa:
starannie dobrane i ciekawe referaty, poparte materiałami wizualnymi wysłuchiwane były w wielkim skupieniu i prowokowały do dyskusji. Jak zwykle, nieprzeciętnym organizatorem okazał się prof. Stanisław Januszewski ze swoją niezawodną ekipą z Nadboru: pilnował Programu Konferencji, a szczególnie przerw na kawę i obiady a jego Newsy były zawsze ciekawe i pełne humoru. Wśród uczestników nie zabrakło wybitnych pilotów, dostojnych seniorów, czy pełniących aktualnie odpowiedzialne funkcje. Oczywiście taką postacią nr 1 był nestor pilotów i powojennego lotnictwa Pan Ryszard Witkowski, którego tak dobrze wspominamy z niedawnego spotkania w Orlim Gnieździe.
Wspomnę tu o przekazaniu przez Dowódcę Sił Powietrznych gen. Lecha Majewskiego „dowody” uznania dla organizatorów Konferencji, a wśród nich album „POLSKIE LOTNICTWO WOJSKOWE 1918 – 2011” wraz z osobistą dedykacją Pana Generała.
Już w pierwszym dniu Konferencji, odbyliśmy wyjście do pobliskiego Zakładu Szybowcowego, gdzie przywitał nas gospodarz Henryk Mynarski, także Loteczkowicz. Obejrzeliśmy hale produkcyjne, wiele remontowanych przeważnie drewnianych szybowców, a gospodarz wszystko dokładnie przedstawiał. Dla mnie ta wizyta była sentymentalnym
wspomnieniem dawnej współpracy z tym bratnim Zakładem, zakończoną spotkaniem dawnych współpracowników-przyjacieli z Aleksandrem Bugajskim na czele.
Goście zagraniczni mieli swoje wystąpienia w drugim dniu Konferencji. Profesor Akademii Lotniczej w Sankt Petersburgu a prywatnie także konstruktor amator Grigorij Gali przedstawił nam historię obliczeń teorii stateczności podłużnej samolotów, a Gość z Łotwy Dyrektor Muzeum Lotniczego w Rydze – także konstruktor amator – Aivars Graholskis opowiedział o tajemnicach stuletniego silnika „Kalep”.
Innym, interesującym punktem Programu były wyjazdy na posiłki, na Górę Szybowcową. Nie tylko miejsce kultowe, ale także przyjazna pogoda pozwalała podziwiać widoki na miasto i Karkonosze, a Tadeusz Kaczmarek z wielką emocją wspominał, kiedy, gdzie i na czym tu latał. Niewiarygodne wspomnienia!
Innym ciekawym miejscem okazała się całkiem jeszcze ciepła „Izba Pamięci” w Szkole: udało się już zebrać wiele cennych i ciekawych pamiątek, zdjęć czy pamiętników: honorowe miejsce zajęły obydwie nasze Kroniki Loteczki, budzące duże zainteresowanie. I tu apel gospodarzy, a właściwie gospodarza ST. Błasiaka o informacje i ewentualne przekazywanie lub deponowanie wszelkich pamiątek związanych ze Szkołą i Jeżowem Sud. To tak na razie, ponieważ są zakusy na stworzenie prawdziwego Centrum Pamięci Szybownictwa, nie tylko polskiego. Na miejscu można było nabyć wiele, wydanych w ostatnim czasie książek lotniczych i publikacji.
Czas biegł jednak nieubłaganie szybko (niektórzy wnioskowali o przedłużenie Konferencji do niedzieli ! ) i spotkanie zakończyło się pożegnalnym obiadem na Górze Szybowcowej, a tamtejszych gospodarzy polecamy wszystkim za gościnność i smaczne posiłki.
Edward Sobczak
Na konferencji zaprezentowano wydawnictwa, które ukazały się nakładem Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, pod redakcja znakomitego profesora, Stanisława Januszewskiego. Prezentuję też monografię samolotu Gloster Gladiator wykonana w technice 3D. Po założeniu załączonych do książki okularów możemy oglądać trójwymiarowe obrazy pokazujące konstrukcję.
Na następne spotkanie przyniosę wszystkie w/w wydawnictwa.
Leszek Mańkowski