Międzynarodowa Konferencja „Pomniki dziedzictwa Lotniczego Polski” Jeżów Sudecki 17-18 października 2013

Written By: Leszek Mańkowski - Lis• 06•13

Poniżej zamieszczam relację z tej znakomitej konferencji pióra wiceprezesa KLubu Lotników Loteczka – Edwarda Sobczaka.

W czwartek i piątek 17 i 18.10.2013 odbyła się w Jeżowie Sudeckim Międzynarodowa Konferencja Lotnicza pt. „Pomniki Dziedzictwa Lotniczego Polski”, o której informowaliśmy i zapraszaliśmy. Loteczka była jednym z organizatorów Konferencji, a koledzy St. Błasiak i E. Sobczak reprezentowali nas w Komitecie Organizacyjnym. Jeżów Sudecki przyjął grupę kilkudziesięciu uczestników w pięknej, nowoodrestauryzowanej Szkole Szybowcowej, także dzięki hojności Unii Europejskiej. Konferencja była nadzwyczaj udanym spotkaniem entuzjastów historii lotnictwa:
starannie dobrane i ciekawe referaty, poparte materiałami wizualnymi wysłuchiwane były w wielkim skupieniu i prowokowały do dyskusji. Jak zwykle, nieprzeciętnym organizatorem okazał się prof. Stanisław Januszewski ze swoją niezawodną ekipą z Nadboru: pilnował Programu Konferencji, a szczególnie przerw na kawę i obiady a jego Newsy były zawsze ciekawe i pełne humoru. Wśród uczestników nie zabrakło wybitnych pilotów, dostojnych seniorów, czy pełniących aktualnie odpowiedzialne funkcje. Oczywiście taką postacią nr 1 był nestor pilotów i powojennego lotnictwa Pan Ryszard Witkowski, którego tak dobrze wspominamy z niedawnego spotkania w Orlim Gnieździe.
Wspomnę tu o przekazaniu przez Dowódcę Sił Powietrznych gen. Lecha Majewskiego „dowody” uznania dla organizatorów Konferencji, a wśród nich album „POLSKIE LOTNICTWO WOJSKOWE 1918 – 2011” wraz z osobistą dedykacją Pana Generała.
Już w pierwszym dniu Konferencji, odbyliśmy wyjście do pobliskiego Zakładu Szybowcowego, gdzie przywitał nas gospodarz Henryk Mynarski, także Loteczkowicz. Obejrzeliśmy hale produkcyjne, wiele remontowanych przeważnie drewnianych szybowców, a gospodarz wszystko dokładnie przedstawiał. Dla mnie ta wizyta była sentymentalnym
wspomnieniem dawnej współpracy z tym bratnim Zakładem, zakończoną spotkaniem dawnych współpracowników-przyjacieli z Aleksandrem Bugajskim na czele.
Goście zagraniczni mieli swoje wystąpienia w drugim dniu Konferencji. Profesor Akademii Lotniczej w Sankt Petersburgu a prywatnie także konstruktor amator Grigorij Gali przedstawił nam historię obliczeń teorii stateczności podłużnej samolotów, a Gość z Łotwy Dyrektor Muzeum Lotniczego w Rydze – także konstruktor amator – Aivars Graholskis opowiedział o tajemnicach stuletniego silnika „Kalep”.
Innym, interesującym punktem Programu były wyjazdy na posiłki, na Górę Szybowcową. Nie tylko miejsce kultowe, ale także przyjazna pogoda pozwalała podziwiać widoki na miasto i Karkonosze, a Tadeusz Kaczmarek z wielką emocją wspominał, kiedy, gdzie i na czym tu latał. Niewiarygodne wspomnienia!
Innym ciekawym miejscem okazała się całkiem jeszcze ciepła „Izba Pamięci” w Szkole: udało się już zebrać wiele cennych i ciekawych pamiątek, zdjęć czy pamiętników: honorowe miejsce zajęły obydwie nasze Kroniki Loteczki, budzące duże zainteresowanie. I tu apel gospodarzy, a właściwie gospodarza ST. Błasiaka o informacje i ewentualne przekazywanie lub deponowanie wszelkich pamiątek związanych ze Szkołą i Jeżowem Sud. To tak na razie, ponieważ są zakusy na stworzenie prawdziwego Centrum Pamięci Szybownictwa, nie tylko polskiego. Na miejscu można było nabyć wiele, wydanych w ostatnim czasie książek lotniczych i publikacji.
Czas biegł jednak nieubłaganie szybko (niektórzy wnioskowali o przedłużenie Konferencji do niedzieli ! ) i spotkanie zakończyło się pożegnalnym obiadem na Górze Szybowcowej, a tamtejszych gospodarzy polecamy wszystkim za gościnność i smaczne posiłki.
Edward Sobczak

Na konferencji zaprezentowano wydawnictwa,  które ukazały się nakładem Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, pod redakcja znakomitego profesora, Stanisława Januszewskiego. Prezentuję też monografię samolotu Gloster Gladiator wykonana w technice 3D. Po założeniu załączonych do książki okularów możemy oglądać trójwymiarowe obrazy pokazujące konstrukcję.

Na następne spotkanie przyniosę wszystkie w/w wydawnictwa.

Leszek Mańkowski

Pomniki Dziedzictwa LotniczegoPomniki Dziedzictwa Lotniczego (2)Pomniki Dziedzictwa Lotniczego (3)Pomniki Dziedzictwa Lotniczego (4)Pomniki Dziedzictwa Lotniczego (5)

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.