W Radaticach na Słowacji uczczono pamięć polskich lotników

Written By: Leszek Mańkowski - Wrz• 18•19

W tym roku przypada 75 rocznica tragedii załogi polskiego bombowca Halifax lecącego z misją do Polski. Samolot został ostrzelany przez niemieckiego myśliwca w następstwie czego zapalił się i zakończył swój lot rozbijając się na Hajnikowej Łące w pobliżu Radatic, na Słowacji.

Jak co roku w uroczystości która odbyła się 16 września 2019 r. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych RP i Wojska Polskiego. Przybył na nie ambasador RP na Słowacji dr Krzysztof Strzałka wraz z Attache Obrony przy Ambasadzie RP w Bratysławie płk Andrzej Kapica. Wojsko Polskie reprezentowała delegacja z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Polskich seniorów lotnictwa reprezentowały delegacje z Krakowskiego i Krośnieńskiego KSL w liczbie 13 osób. Krakowski KSL wystawił poczet sztandarowy. Gospodarze reprezentowani byli przez kombatantów i seniorów lotnictwa.

Licznie reprezentowane były siły Powietrzne Słowacji na czele z ich dowódcą, a gospodarzem była urocza Pani GabrielaViazankowa – Starostka Radatic.

Uroczystość rozpoczęła się na Hajnikowej Łące dokąd przedstawicieli delegacji zawieziono samochodami terenowymi. W miejscu katastrofy – w górach – znajduje się nowy krzyż, ławeczki i nowe tablice informacyjne. Wszystko to zostało odnowione lub wykonane w tym roku.

Pod krzyżem delegacje i Rodziny lotników złożyły wieńce i znaki pomięci, a Kapelan Słowackich Sił Powietrznych odmówił modlitwę.

Właściwe uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12-tej przelotem śmigłowca Sikorski Blackhawk oraz samolotu z miejscowego aeroklubu. Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem znajdującym się na terenie Urzędu Gminy Radatice.

Głos zabrali przedstawiciele Polski, Wielkiej Brytanii i Słowacji. Ciepłe przemówienie wygłosiła Pani Starostka Viazankowa. Orkiestra wojskowa odegrała hymny Polski, Wielkiej Brytanii i Słowacji.

Po zakończeniu części oficjalnej udaliśmy się na poczęstunek. Była tam okazja do porozmawiania z naszymi przyjaciółmi, m.in. Wiliamem Zbinowskim – prezesem słowackich seniorów lotnictwa z Preszowa, oraz Panem Frantiskiem Onofrejem, który historię polskiej załogi zbadał i opisał. On również doprowadził do powstania pomnika. Wpisaliśmy się również do Księgi Pamiątkowej.

Wyjeżdżaliśmy z Radatic będąc pod wrażeniem słowackiej gościnności a także wyrazem podziwu dla ich pięknej, bezinteresownej opieki nad miejscem upamiętniającym tragedię polskich lotników.

W katastrofie samolotu Halifax Mk V o numerze LL 187 z Dywizjonu Specjalnego 301 „Ziemi Pomorskiej” 28 grudnia 1944 roku polegli:

  • kpt.Franciszek Kryszczuk, ur. 26.8.1911, Wojnów – dowódca samolotu i nawigator, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari,
  • plut. Bolesław Uram, ur. 10.2.1920 w Polsce – pierwszy pilot, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych,
  • kpt. Tadeusz Wianecki, ur. 23.3.1906, Krosno – nawigator, odznaczony Medalem Lotniczym,
  • st.sierż. Eugeniusz Stanisław Krzeczewski, ur. 30.4.1916, Łask – radiotelegrafista, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym,
  • sierż. Teodor Tadeusz Majer, ur. 24.9.1918, Buer–Erle (Niemcy) – mechanik pokładowy – strzelec (Sgt), odznaczony Krzyżem Walecznych i dwukrotnie Medalem Lotniczym,
  • st.sierż. Karol Macierzyński, ur. 31.10.1915, Klwów (pow. Przysucha) – tylny strzelec pokładowy, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych,
  • plut. Stanisław Lisik, ur. 22.1.1919, Podlesie (pow. Zamość) – bombardier – pilot, odznaczony Medalem Lotniczym,
  • kpr. Wiktor Müller, ur. 25.5.1915, Lwów – bombardier – strzelec, odznaczony Medalem LotniczymCześć Ich Pamięci.

Będąc w Preszowie wraz z Willim Zbinowskim i koleżankami oraz kolegami z Krosna odwiedziliśmy grób dwóch polskich lotników z eskadry obserwacyjnej z Lidy, którzy lecąc samolotem Lublin R – XIII zostali zestrzeleni przez słowackich myśliwców dnia 6 września 1939 roku. Wraz z nami przybył na cmentarz miejski w Preszowie Ambasador RP. Wspólnie złożyliśmy kwiaty i oddali hołd polskiej załodze.

 

 

 

A później korzystając z gościnności naszych słowacki kolegów-seniorów udaliśmy się na kawę i herbatę, by około piętnastej udać się w drogę powrotną do Krakowa.

Dziękuję koleżankom i kolegom z KKSL za udział w uroczystości. W jej składzie byli: Krysia Mańkowska, Ala Sarapata, Leszek Mańkowski, Marek Pietruszka, Paweł Rey, Adam Sobieraj.

 

 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.