Uroczyste otwarcie Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha

Written By: Leszek Mańkowski - Wrz• 02•18

Uroczyste otwarcie Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha odbyło się 1 września 2018 roku o godzinie 13,03 w miejscowości Napoleon.


W kwietniu pisałem już o nieoficjalnym otwarciu połączonym z poświeceniem. Wydarzenie to wpisało się znakomicie w jubileuszowy rok 100 lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Teraz odbyło się otwarcie oficjalne z udziałem Pani Gizeli Zumbach – wdowy po Janie Zumbachu, przedstawicieli władz państwowych, licznie zgromadzonych wyższych dowódców wojskowych, lotników, seniorów lotnictwa, rekonstruktorów i trudno by jeszcze wymieniać kogo. Było to święto nas wszystkich – lotników i tych czujących się nimi, w sposób znakomity a wręcz brawurowy komentowane przez historyka lotnictwa, prof. Andrzej Olejkę. Przepiękna uroczystość rozpoczęła się Marszem Lotników, a później przywitano znamienitych gości. Goście nie pozostali dłużni i na ręce p. Tomasza Kajkowskiego złożyli dary okraszając je stosownymi życzeniami. Reprezentacja naszego Krakowskiego KSL w składzie Leszek Mańkowski, Marek Pietruszka i Paweł Janiszewski również dołożyła małe co nieco w postaci modelu myśliwca Spitfire. Składając życzenia na ręce twórcy Muzeum – Pana Kajkowskiego wyraziłem nadzieję, że w lotniczym muzeum pewnie przyda się kolejny samolot 🙂
Uroczystość została wzbogacona pokazem akrobacji klucza Orlików z Radomia, występem chóru z dęblińskiej uczelni lotniczej oraz … rozwinięciem ogromnej, przywiezionej prosto z Wielkiej Brytanii biało-czerwonej szachownicy, którą rozwinęli wspólnie podchorążowie, czynni lotnicy i seniorzy oraz politycy.
Tak więc od soboty mamy w Polsce pełnoprawne, kolejne lotnicze muzeum. A że jest ono malowniczo położone pośród sosnowych lasów, zapewne przyciągać będzie swoimi zbiorami i klimatem miejsca liczne rzesze wielbicieli lotnictwa. Mam nadzieję, że nie tylko, bo miejsce to jest jakby stworzone do relaksującego wypoczynku z lekkim powiewem historii. A może nie lekkim? Wszak historia najsłynniejszego polskiego dywizjonu to gruba karta historii polskich zmagań lotniczych. Tak więc chylę głowę przed pomysłodawcą i autorem w jednej osobie. Panie Tomaszu Kajkowski – w imieniu Rady Seniorów Lotnictwa i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa życzę kolejnych sukcesów w gromadzeniu dalszych artefaktów i eksponatów do tego pięknego Muzeum.
Leszek Mańkowski

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.