Pomnik „Chwała Lotnikom Polskim” – w 100 rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego

Written By: Leszek Mańkowski - Wrz• 29•16

Zbliżające się stulecie polskiego lotnictwa wojskowego, przypadające w 2018 roku, jest doskonałą, jedyną i niepowtarzalną okazją dla uhonorowania osiągnięć polskich pilotów na przestrzeni wieku.

Jego wymiernym wyrazem będzie prezentowany pomnik, który zamierzamy odsłonić w 2018 roku. Pomnik ma upamiętniać  wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyzny, nie tylko poległych na podniebnych polach bitew w czasie działań bojowych, ale również tych, którzy zginęli pełniąc służbę w czasie pokoju w kraju i za granicą. Także wszystkich tych, którzy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i społeczeństwa, zostali powołani do „Niebieskiej Eskadry”. Bez względu na okres, wydarzenia historyczne, miejsce na świecie czy indywidualne zasługi. Naszą narodową tradycją jest otaczanie wielkim szacunkiem i pamięcią obrońców Ojczyzny – tak było w przeszłości i tak powinno być i teraz. Dla nas Polaków, a szczególnie braci lotniczej, symbole mają wielkie znaczenie, dlatego tak ważne jest uczczenie pamięci poległych lotników polskich. Akt ten – budowa pomnika – to nasz wspólny, moralny i obowiązek wobec tych, którzy na trwale wpisani zostali w historię lotnictwa.
pomnik

Opis projektu Pomnika – „Chwała Lotnikom Polskim”,
który będzie posadowiony na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w 2018 roku.
Autor projektu: Piotr Kudelski, architekt
Konsultanci: Prezes ZG SSLW RP, gen. dyw. pil. Franciszek Macioła i prezes OW-MSSLWRP, gen. bryg. pil. Roman Harmoza
1) Idea powstania pomnika.
Pomnik ma upamiętniać wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyzny, nie tylko poległych na podniebnych polach bitew w czasie działań bojowych, ale również tych, którzy zginęli pełniąc służbę w czasie pokoju w kraju i za granicą. Także wszystkich tych, którzy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i społeczeństwa, zostali powołani do „Niebieskiej Eskadry”. Bez względu na okres, wydarzenia historyczne, miejsce na świecie czy indywidualne zasługi.
Naszą narodową tradycją jest otaczanie wielkim szacunkiem i pamięcią obrońców Ojczyzny – tak było w przeszłości i tak powinno być i teraz. Dla nas Polaków, a szczególnie braci lotniczej, symbole mają wielkie znaczenie, dlatego tak ważne jest uczczenie pamięci poległych lotników polskich.
Akt ten – budowa pomnika – to nasz wspólny, moralny i obowiązek wobec tych, którzy na trwale wpisani zostali w historię lotnictwa.
Zbliżające się stulecie polskiego lotnictwa wojskowego, przypadające w 2018 roku, jest doskonałą, jedyną i niepowtarzalną okazją dla uhonorowania osiągnięć polskich pilotów na przestrzeni wieku. Jego wymiernym wyrazem będzie prezentowany pomnik, który zamierzamy odsłonić w 2018 roku.
2) Lokalizacja i krótki opis
Pomnik o wysokości 9 m i długości 12 m zlokalizowany jest w przeznaczonej na ten cel kwaterze nr G II Cmentarza Wojskowego na Powązkach, na działce o powierzchni około 52 m2.
Obiekt ma charakter symbolicznej kwatery bez pochówku i jest interpretacją dziecięcej zabawki „samolociku z papieru” umieszczonego na pasie startowym, który dla zwiększenia ekspresji obiektu podrywa się do góry tworząc cokół pomnika i którego wysokość płynnie narasta od 0 cm do 110 cm. Główny element pomnika, dziecięca zabawka z papieru w kształcie samolotu, zachowuje jego proporcje wywodzące się z pierwotnego materiału, z którego został wykonany – format papieru A4.
Stalowy „samolocik” wykonany z 2,5 cm blachy stalowej malowanej na kolor srebrny ma wysokość 7,90 m , a szerokość podstawy około 3 m. Na lewym „skrzydle samolociku”- elewacji frontowej umieszczona została szachownica lotnicza 400×400 mm w kolorach białoczerwonych wykonana metodą nalepienia i polakierowania. Na prawym „skrzydle samolociku” elewacji tylnej umieszczony tekst „Marsza Lotników Polskich” wykonany metodą nalepienia i polakierowania. Kolor ciemnoszary – antracytowy.
Cokół z betonu architektonicznego – symboliczny „pas startowy” – żelbetowy, prefabrykowany z 24 elementów o długości 125 cm i szerokości około 90 cm. Wysokość tych elementów płynnie narasta od 0 cm do 110 cm. Szerokość cokołu wynosi 250 cm. Szerokość jednego elementu wynosi 125 cm.
Główny napis „Chwała Lotnikom Polskim” wykonany ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Orzeł lotniczy – wykonany ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Napisy rocznicowe 1918 2018 – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Gapa lotnicza, odznaka lotników – wykonana ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Godło Aeroklubu – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Godło LOT – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Godło PZL – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Napisy u podstawy „pasa startowego” – fundatorzy – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Oświetlenie solarne cokołu – „pasa startowego – wykonane ze stali nierdzewnej oksydowanej.
Zagospodarowanie terenu zakłada przesadzenie istniejącego drzewa, zabudowę całej kwatery, prefabrykowanym symbolicznym „pasem startowym” 2,5 x 12 m i płytami chodnikowymi 50 x 50 cm. Zmiana ułożenia istniejących płyt chodnikowych na odcinkach alejek przylegających bezpośrednio do symbolicznej kwatery ma na celu zbudowanie właściwej wielkości tła dla pomnika. W zakresie instalacji oświetlenia budowli przewidziano iluminację przy pomocy oświetlenia solarnego.
3) Wyraz artystyczny.
Idea pomnika według interpretacji autora opiera się na odwołaniu do dziecięcych marzeń chłopca o byciu lotnikiem, czego wyrazem i symbolem staje się papierowa zabawka – „samolocik”. Celem działań autora było zwrócenie uwagi odbiorców i „świata” na tą najpiękniejszą i najważniejszą cechę charakteryzującą Lotnictwo Polskie i Ludzi z nim związanych.
Upamiętnienie nie musi odnosić się do walk, męczeństwa i martyrologii. Upamiętnienie może być radością, spełnionym marzeniem i siłą, płynącą z tych przeżyć – chociaż ma miejsce na cmentarzu.
4) Zwracamy się o pomoc przy budowie pomnika „Chwała Lotnikom Polskim” i wsparcie naszego budżetu wpłatą na konto numer: 40 2030 0045 1110 0000 0429 0180 (dla wpłat PLN) i 45 2030 0045 3110 0000 0037 3140 (dla wpłat EUR), w tytule: budowa pomnika
Z wyrazami szacunku
Lotnicy Polscy

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.