Dzień z Generałem Hermaszewskim

Written By: Leszek Mańkowski - Mar• 18•13

7  marca Muzeum Lotnictwa Polskiego zorganizowało spotkanie pt „Dzień z Generałem Hermaszewskim”, pierwszym polskim kosmonautą. Spotkanie odbyło się w dużej Sali konferencyjnej, ale i tak zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych. Frekwencja przerosła bowiem wyobrażenie organizatorów. W spotkaniu udział wzięła młodzież krakowskich szkół oraz spore grono miłośników astronautyki.

Oczywiście nie mogło tam braknąć nas – seniorów lotnictwa. Delegacją w składzie : Mieczysław Bułat i Krysia oraz Leszek Mańkowscy dowodził osobiście Prezes. Kiedy dotarliśmy do Muzeum wszystkie miejsca były już zajęte, tak,  że bojem musieliśmy zdobyć dostawki dla Prezesa i Mietka. Daliśmy radę!

Prelekcja rozpoczęła się dla nas dość niefortunnie, bo Generał grzecznie poprosił Mieczysława,  by ten zaprzestał filmowania. Nigdy coś takiego mnie nie spotkało – skarżył się później nasz etatowy filmowiec. Po tym drobnym incydencie gość przystąpił do wykładu. Trzeba przyznać, że miał niełatwe zadanie, ponieważ słuchacze  byli w wieku od lat kilku do kilkudziesięciu. Chylę jednak głowę przed mówcą, bo już po chwili okazało się, że potrafi dotrzeć do wszystkich, bez względu na wiek. I tak popłynęła barwna  opowieść  o przygotowaniach do historycznego lotu. O rozterkach z nim związanych, dotyczących Generała i Jego rodziny. I wreszcie o samym locie. Wielkim niepokoju, czy wszystko uda się zrealizować i bezpiecznie powrócić na ziemię. Szczególnie pięknie gość opisał lot wokół Ziemi, zmieniające się pory dnia i pory roku. Godzinna prelekcja minęła niepostrzeżenie, a my chcieliśmy jeszcze. Na zakończenie Pan Mirosław dostał gromkie brawa, a po nich dłuuugo rozdawał autografy.

Po prelekcji spotkaliśmy się z Mirosławem Hermaszewskim i jego przemiłą małżonką Emilią  w gabinecie gospodarza, dyrektora  MPL i naszego wiceprezesa  – Krzysztofa  Radwana.

Dostaliśmy tam piękny plakat z wizerunkiem kosmonauty i osobistą dedykacją dla naszego Klubu. Po zakończeniu spotkania Krzysztof Radwan podjął gości obiadem. Cieszymy się bardzo z osobistego poznania Pan Mirosława, który okazał się przemiłym człowiekiem i wielkim erudytą, opowiadającym ciekawie o swojej życiowej pasji. Serdecznie dziękujemy Generałowi i Jego małżonce za piękne popołudnie oraz wieczór i – mamy nadzieję – do następnego spotkania.

Leszek Mańkowski

Generał Hermaszewski i Paragiełda 019

Generał Hermaszewski 050

Generał Hermaszewski i Paragiełda 038

Kosmonauta Hermaszewski, Mańkowski, Sobeńko

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.